Viru-Jaagupi noorte algatus: Kasutatud kunstmuru abil uuendati vana palliplats
Viru-Jaagupi palliplatsi uuendamine on hea näide omavalitsusjuhtide nutikast mõtlemisest.

Eesti linnades ja alevites leidub palju vanu asfalteeritud palliplatse, mille uuendamine kasutatud kunstmuru abil on lihtne ja soodne. Amortiseerunud ja tarbetuna seisvast väljakust saab nutika lahenduse korral jälle kogukonna spordisõprade tõmbekeskus.

Peeter Subbi, projektijuht
Advanced Sports Installations Europe AS 

Viru-Jaagupi palliplatsi uuendamine on hea näide omavalitsusjuhtide nutikast mõtlemisest ja olemasolevate võimaluste parimal viisil ärakasutamisest. Idee eestvedajaks olid Viru-Jaagupi Noortetoa aktiivsed noored, kes esitlesid oma algatust Vinni vallavanemale Rauno Võrnole, kelle tegutsemistahe on igati orienteeritud kohalike noorte elukeskkonna parandamisele. Tellija aktiivsus soodsate lahenduste otsinguil oli ka põhjus, miks õnnestus selle väikeväljaku uuendamise eelarve hoida väga madal.


Kuna aluspinnaks oli asfalt ja sellele täiendavat pehmenduskihti ei rajatud ning aluspinna korrastamine oli minimaalne, kujunes selle konkreetse palliplatsi uuendamise kuluks 12 EUR/m2 kohta.

Täisteenuse korral võib sarnaste endisaegsete spordiväljakute renoveerimise kulu olla ca 13-14 EUR/m2 kohta. Teisisõnu maksaks analoogse 300-ruutmeetrise vana asfaltkattega platsi uuendamine ca 3900…4200 EUR + km. Täpsem hind sõltub muidugi platsi seisukorrast ja suurusest, kuid kui tellija on motiveeritud leidma soodsaid lahendusi, on ka eelarve selle võrra madalam.


Küll aga on kindel, et kui sarnane plats seisab täna kasutuna mõne kogukonna tuiksoonel (näiteks korrusmajade vahel, külaplatsil, kooli õuel vms), muutub ta peale uuendamist kiiresti populaarseks ja on seega igati oma hinda väärt.

Selline investeering võib olla ka tore ühisprojekt – näiteks küla või mitme korrusmaja peale pole keeruline leida inimesi, kes valmis väikese summa panustama, et oma elukeskkonda heakorrastada ning kodulähedasi sportimisvõimalusi avardada.

 Arvestades seda, kui palju ollakse tänapäeval valmis kulutama oma igakuisest sissetulekust nii enda kui pereliikmete treeningutele ja spordivarustusele, teenib väike ühekordne osaluspanus sellises ühisprojektis end kuhjaga tasa. Selline väljak kestab ju veel aastaid, on sisuliselt hooldusvaba ja pakub sportlikku ajaviidet täiesti tasuta.


Objekt: Viru-Jaagupi Noortetoa palliplats
Tellija: Vinni Vallavalitsus
Idee eestvedaja: Viru-Jaagupi  Noortetoa noored ja Vinni vallavanem Rauno Võrno
Platsi suurus: 300 m2
Lähteülesanne: Viru-Jaagupi noortekeskuse amortiseerunud palliplatsi uuendamine, et täiendada noorte pallimängu, üldfüüsilise spordi- ja vabaaja veetmise võimalusi (korvpall, jalgpall, võrkpall jne).
Tehtud tööd: Amortiseerunud asfaltkatte ettevalmistus, üksikute tühimike täitmine freesasfaltiga (tellija poolne eeltöö). Aluspinna järelviimistlus paigalduse eeltööna, kasutatud kunstmurukatte paigaldamine ja liimimine, liiva ja kummigraanulite kihiga (infill) täitmine, keskjoone markeerimine.
Materjali päritolu: Norra esindusväljak, olles seal kasutatud ca 4-5 aastat.
Eelarve ruutmeetri kohta: 12 EUR + käibemaks.
Plaanitavad tööd: Järgmises etapis on idee eestvedajatel plaanis ääristada väljak ka piirdeaiaga.
Meedianupp: Virumaa Teataja, 20. juuni 2019.

KÜSI PAKKUMIST!

Kui soovid sama soodsalt uuendada mõnd palli- või mänguplatsi oma linnaosas, külas, kooli või lasteaia juures, saada info ja pildid väljaku seisukorrast, asukohast ja suurusest meiliaadressile info@kasutatudkunstmuru.ee.

Uuri ka järelmaksu võimaluse kohta!


KIIRE VASTUS: Kas  kunstmuru keelatakse?
Kunstmuru keelamise väited on asjatundmatud ja eksitavad.