Kui palju säästaks spordiklubi või omavalitsus raha kvaliteetse kunstmurukatte taaskasutamisel?
Moodsa ja kvaliteetse mänguväljaku saab nüüd soetada eriti soodsalt!

Jalgpall on Eestis populaarseim spordiala ja aastaringsed treenimisvõimalused aina enam hinnatud. Moodsa ja kvaliteetse mänguväljaku saab nüüd soetada eriti soodsalt või hoopis ilma alginvesteeringut tegemata.

Euroopa esindusväljakute vahel käib tihe tehnoloogiline võidujooks. Sageli vahetatakse parima kvaliteedi pakkumise nimel kunstmurukate uuema vastu enne, kui see jõuab kuluma hakata. Väljavahetatav materjal on aga endiselt kvaliteetne ja spordiväljakutel kasutatav veel aastaid, rääkimata kodukasutusest. Ka materjali omahind on kordades soodsam kui samaväärsel uuel.

Kui esindusväljakutelt eemaldatud kunstmurukate on terve ja kvaliteetne, oleks selle jäätmetöötlusse suunamine ilmne ressursi raiskamine. Eriti olukorras, mil materjali visuaalne väljanägemine on nii laitmatu, et selle varasemaid kasutusjälgi oskab eristada vaid asjatundja silm.

Taaskasutamine aina populaarsem

Eesti ettevõtte Advanced Sports Installations Europe AS on rajanud või taaspaigaldanud tuhandeid kunstmurukattega staadioneid Euroopas ja mujal maailmas. Eestis on kokku rajatud kümneid väljakuid. Kvaliteetset taaskasutatavat kattematerjali on ümber paigutatud spordiväljakutele, päikesepaneeliparkidesse, aiandite kasvualadele ja mujale. Lisaks on müüdud tuhandeid ruutmeetreid kodukasutusse.

Kuigi taaskasutamisel on hinnavõit märkimisväärne, ei kannata selle tõttu garantiitingimused. Kvaliteetne taaspaigaldatud materjal kestab veel aastaid ja nagu ka uue materjali puhul, on selle vastupidavus seotud konkreetse kasutuskoha ja -intensiivsusega.

 
Jalgpalliväljak kolm korda soodsamalt

Täismõõdus jalgpalliväljaku uue kunstmuruga katmise kulu on täna Eestis hinnanguliselt umbes 200,000 eurot. Taaskasutatava materjali puhul oleks sama investeering alates 70,000 eurot. Täpne hind sõltub muidugi väljaku asukohast, aluspinnase ettevalmistusest ja konkreetsest taaskasutatavast materjalist, kuid arvestades spordiklubide ja omavalitsuste piiratud finantsvõimalusi, on sääst märkimisväärne.

Veelgi märkimisväärsem on aga praktiline väärtus, sest piirkonna või klubi sportimisvõimalused muutuvad oluliselt professionaalsemaks – mängijatel on võimalik harjutada ja oma oskusi lihvida kaasaegses keskkonnas aastaringselt.


Ehitamise asemel hoopis rendi!

Tegelikult saab läbi veelgi lihtsamalt! Paigaldusettevõte ehitab väljaku valmis ja annab selle kuutasu eest rendile, mis säästab spordiklubi või omavalitsust vajadusest käia uue väljaku eest välja kopsakas rahasumma.

Sissemakse on 0 eurot ja kuumaksed on ühtlaselt jaotatud kogu lepingu perioodile. Rentimine vabastab tellija ka spetsiifilist laadi hooldusprobleemidest – see kohustus jääb rendiperioodil ehitajale, kes teeb seda regulaarselt kaasaegse tehnikaga. Näiteks on tagatud puulehtede ja prügi eemaldamine, murukiu harjamine, täitematerjalide lisamine ning vajadusel katkiste kohtade parandamine jms.

Tuleb rõhutada, et kuutasu hõlmab ka kogu kattematerjali hilisemat utiliseerimist, mis ei ole sugugi odav tegevus. Täismõõdus (100 x 72 m) jalgpalliväljaku puhul on vaja ümber töödelda ca 250-300 tonni erinevaid materjale. Tänastes hindades tähendab see suurusjärgus 25,000 euro suurust kulutust. Seaduslik ladustamine prügilasse on veelgi kallim.

Uuri lähemalt, mis on 5G SPORT kontseptsioon, mis aitab säästa spordiväljaku ehitamisele kuluva kopsaka alginvesteeringu!Kes on teenusepakkuja?

Advanced Sports Installations Europe AS on 25 aasta jooksul rajanud rohkem kui 1200 maailmatasemel kunstmuruväljakut ning taaspaigaldanud üle 300 kunstmurust spordiväljaku. Ettevõttel on unikaalsed seadmed ja pikaajaline kogemus, kuidas kunstmuruväljakuid taaskasutada ning selle innovaatilise lahenduse eest pärjati neid ka 2018. aastal Keskkonnasõbraliku Ettevõtte tiitliga.

90% Euroopa kasutatud kunstmuruväljakuid ladustatakse prügilates, mis on keskkonnale kahjulik lahendus. ASIE missioon on keskkonnasõbralik plastikukasutus, sest ettevõtte teenusetsükkel tagab kvaliteetse materjali taaspaigalduse ja ebakvaliteetse materjali ümberkäitlemise. Tegemist on terviklahendusega koos ehituse, hoolduse ja utiliseerimisega.

Alusta kiire ja kokkuhoidliku lahenduse leidmiseks läbirääkimisi juba täna! Kirjuta info@kasutatudkunstmuru.ee või helista telefonil +372 506 3864.

Mis on ühist discgolfil ja kunstmuru taaskasutamisel? Mõlemad on popid.
Kasutatud kunstmuru on praktiline lahendus mänguraja viskealade (tiialade) markeerimiseks!